• Ako na strednú školu

• S ukončením štúdia na základnej škole úzko súvisí prechod žiakov na strednú školu.

Deviataci si vyberajú strednú školu. Pri rozhodovaní im pomôže nová aplikácia „STREDNÁ“. Aplikácia tohto druhu môže byť pre žiakov základných škôl sprievodcom pri výbere strednej školy práve v tomto období, keď si podávajú prihlášky. Rozhodnúť sa musia najneskôr do 20. marca 2024. Aplikácia sa dá zadarmo stiahnuť aj z App Store a rovnako sa nachádza aj v Obchode Google Play. Všetky informácie sú uvedené aj na stránke stredna.sk .

Vypĺňanie prihlášok

Zákonný zástupca vypĺňať iba jednu prihlášku, v ktorej sa v poradí podľa záujmu  uvádzajú  najviac  dva  odbory  vzdelávania,  ktoré  nevyžadujú  overenie  špeciálnych schopností,  zručností  a nadania  (netalentové  odbory),  a najviac  dva  odbory vzdelávania,  ktoré  vyžadujú  overenie  špeciálnych  schopností, zručností  a nadania  (talentové  odbory). Pokiaľ máte na prihláške uvedený aspoň jeden odbor na športovej škole, odporúčame ju podať čo najskôr od obdržania posledného polročného vysvedčenia. Ešte pred prijímačkami bude totiž prebiehať overenie športových výkonov

Ako podať prihlášku na strednú školu

Prihlášku na strednú školu je možné podať v papierovej forme alebo elektronicky.

Elektronické podanie prihlášky

Elektronicky sa podáva v systéme aSc agenda alebo eŠkola. Formulár si uchádzač alebo jeho zákonný zástupca vygeneruje zo školského informačného systému používaného školou. Niektoré údaje v ňom budú predvyplnené, ďalšie je nutné vyplniť. Vyplnenú prihlášku s naskenovanými povinnými prílohami odošle zákonný zástupca uchádzača základnej škole. Jej riaditeľ prihlášku čo najrýchlejšie potvrdí, aby mohla byť podaná v zákonnej lehote. Zákonný zástupca následne potvrdí jej podanie. Školský informačný systém ju potom pošle na všetky školy, ktorých odbory vzdelávania sú na prihláške uvedené.

Ak by sa pri odoslaní prihlášky na niektorú zo stredných škôl objavil technický problém, zákonný zástupca uchádzača dostane zo školského informačného systému informáciu o tom, že prihlášku musí vytlačiť, podpísať a so všetkými prílohami ju podať v papierovej podobe. Podanie je možné osobne alebo poštou. V takomto prípade je určujúci dátum podania prihlášky na pošte. V prípade, že všetko prebehne hladko, môže sa uchádzač začať pripravovať na prijímacie skúšky

Podanie prihlášky v papierovej forme

Zákonný zástupca podáva prihlášku v papierovej podobe na tlačive 056 MŠVVaŠ SR. Prihláška by mala byť k dispozícii na základnej škole, stiahnuť sa dá aj elektronicky. Riaditeľ základnej školy, ktorú uchádzač navštevuje, bezodkladne potvrdí hodnotenie žiaka, aby mohla byť prihláška podaná v zákonnej lehote. Pokiaľ by z nejakého dôvodu nebolo potvrdenie zo strany riaditeľa možné, k prihláške je možné pripojiť kópiu vysvedčenia.

Zákonný zástupca uchádzača potom vytvorí počet kópií prihlášok podľa počtu odborov, na ktoré sa žiak hlási. Ku všetkým pridáva povinné prílohy. Nakoniec ich podpíše a v zákonnej lehote podáva na každej škole, na ktorú sa uchádzač hlási. Je tiež možné prihlášky poslať poštou. Aj v tomto prípade sa ako určujúci berie dátum podania prihlášky na pošte. Je nutné, aby prihlášku podpísal uchádzač a obaja jeho zákonní zástupcovia. Tí sa však môžu dohodnúť, že ju podpíše len jeden z nich. V tomto prípade o tom písomne informujú riaditeľa strednej školy.

Dôležité termíny:

Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ

do 20.3.2024

Overenie športového výkonu (SŠŠ)– 1.fáza talentových skúšok

25.3. - 19.4.2024

1. kolo 1. termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy -  2. fáza

26.4. – 30.4.2024

1.kolo 1.termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)

2.5. – 3.5.2024

1.kolo 2.termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)

6.5. – 7.5.2024

1.kolo 2.termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy - 2. fáza

9.5. -13.5.2024

2. kolo prijímacích skúšok

18. 6. – 19.6.2024

Odvolacie konanie po 2. kole prijímacích skúšok

od 20.6.2024

Zápis na strednú školu

Uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi stredná škola termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s doručením rozhodnutia o prijatí. Stredná škola vykoná zápis prijatých uchádzačov, ktorým bolo doručené rozhodnutie o prijatí na štúdium na strednú školu, na základe zápisného lístka, ktorý vydá príslušná základná škola. Základná škola vydá uchádzačovi o štúdium iba jeden zápisný lístok, ktorý je prenosný. Zápisný lístok si ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše. Ak je uchádzač úspešný aj na ďalšej strednej škole a uprednostní štúdium na tej strednej škole, zruší zápis, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho tej strednej škole, na ktorú sa zapíše. Ak sa uchádzač nezapíše, rozhodnutie, ktorým bol uchádzač prijatý na štúdium v strednej škole, je neplatné.

Testovanie 9

- Testovanie 9 je celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika,

- uskutoční sa 20.3.2024

- náhradný termín testovania bude 4. 4. 2024.

Vážení rodičia, milí žiaci, dovoľte mi, aby som vás upozornila na dôležitosť dodržania všetkých vyššie uvedených termínov, nakoľko sú záväzné a po tomto termíne nebude možné prihlášky na SŠ zaslať.

Za pochopenie ďakujem a šťastný výber povolania praje Mgr. Martina Pirochová, vých. poradkyňa.