Čestné vyhlásenie

Dopravná výchova

V školskom roku 2023/2024 sa budeme snažiť formovať a rozvíjať mravné vedomia a správania žiakov ako jedného z cieľov dopravnej výchovy čo je totožné s cieľmi výchovy počas povinnej školskej dochádzky. Cieľom dopravnej výchovy je viesť našich žiakov k bezpečnosti chodcov, ale aj cyklistov a budúcich vodičov. V rámci občianskej náuky sme zaviedli dopravnú výchovu na druhom stupni od tohto školského roka. Nakoľko je táto problematika dôležitá a podstatná v bežnom živote, kladieme dôraz, aby deti boli  obozretnejšie a rozvážnejšie v cestnej premávke.

Žiaci budú navrhovať riešenia rôznych dopravných situácií. Upevňovať budú praktické vedomosti priamou formou – jazdou na bicykli, ako chodec na dopravnom ihrisku.

Teoretické vedomosti aplikovanať formou testu ako riešenie zábavných úloh.

Diskusia formou rozboru jednotlivých situačných a problémových aktivít, Brainstorning.

Na zreteli musíme mať aspekt, že vychovávame budúcich vodičov.

Didaktické zásady: názornosti, praktická ukážka, primeranosti, trvácnosti, postupnosti.

Materiálno-didaktické prostriedky: dataprojektor, makety, učebnice, obrázky, pexesá, CD.

Prierezové témy: Vlastiveda, Prírodoveda, Matematika.

Vyhodnotenie činnosti - pochvala šikovných, povzbudenie slabších. Rozbor chýb, ktoré žiaci urobili. V rámci druhého stupňa žiaci budú riešiť rôzne testy z autoškoly, oboznámenie sa s vyhláškou a pravidlami cestnej premávky, ktoré neskôr budú spoločne vyhodnocovať. Žiaci budú prechádzať rôznymi disciplínami, v čom spočíva jazda zručnosti, kde budú musieť prejsť cez rôzne prekážky. Žiaci budú hodnoť svoje schopnosti, ktoré budú predvádzať ako cyklisti, chodci v sebahodnotení. Upriamiť väčšiu pozornosť v dopravnej súťaži „ Na bicykli bezpečne 2020“.  Budeme sa snažiť viesť našich žiakov ešte raz k opatrnosti a dodržiavaniu predpisov cestnej premávky v dnešnom premotorizovanom svete.

Odporúčanie:

Podľa možností škola by mala vytvárať podmienky pre prácu učiteľa – koordinátora dopravnej výchovy, ktorého úlohou je koordinovať dopravnú výchovu v škole, realizovať dopravný program školy. Podporovať rozvoj dopravnej výchovy a vzdelávania zapájaním školy do projektov a súťaží, tematických výstav, návštev divadelných predstavení s tematikou
dopravného zamerania.

​​​​​​Plán práce 2023/2024

1. Hlavné ciele v školskom roku 2023/2024

1. Teoretické znalosti pravidiel cestnej premávky.

1. Dopravné značky a zariadenia.

1. Taktika bezpečného správania a jednania pri chôdzi a jazde v cestnej premávke.

1. Praktický výcvik.

1. Súťaže, projekty v školskom roku 2023/2024

1. Motivovať žiakov k aktívnej účasti v dopravnej výchove v škole i mimo školy.

1. Podporovať rozvoj dopravnej výchovy, vzdelávania a súťaží s tematikou dopravnej výchovy.

1. Harmonogram úloh v školskom roku 2023/2024

September, Október:

Oboznámenie sa so základnými dopravnými značkami, svetelnými signálmi, s dopravnými prostriedkami na dopravnom ihrisku. Ako chodec získavanie poznatkov a spôsobilosti pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia v cestnej premávke taktika bezpečného správania sa v cestnej premávke – signalizácia, dopravné značky, farby, terče, reflexné prvky v oblečení, prilba, chrániče, prechádzanie cez cestu, ľavá strana vozovky, pravá strana chodníka – technika chôdze, prechod pre chodcov „Vidieť a byť videný“.

November, December:

Oboznámenie sa s jazdou ( bicykel, kolobežka ). Nadobudnúť a uplatniť zásady bezpečnej jazdy na bicykloch a kolobežkách – orientácia v dopravnej situácií na dopravnom ihrisku , v cestnej premávke - reakcie na svetelné signály, signalizačné zariadenie. Povinná výbava bicykla.

Január, Február:

Aktivity praktickej činnosti s cieľom získavania, overovania poznatkov vo výchove k bezpečnosti v cestnej premávke - knihy, časopisy pre deti, pexeso – dopravné edukačné hry počas vých. vzdel. činnosti s využitím učebných pomôcok - vesty, dopravné pomôcky, opisovanie, určovanie rozlišovanie dopravných prostriedkov, jazda cez križovatky. Námetové dramatické edukačné hry – na policajtov. Výtvarné činnosti, pracovné činnosti- kreslenie, maľovanie, modelovanie dopr. prostriedkov, značiek, pohybové hry, vychádzky – pozorovanie cestnej premávky, hodnotenie. Príprava na dopravnú súťaž.

Marec, Apríl:

záchranný systém – linka 112 – hasiči, rýchla zdravotnícka pomoc, polícia. Riešenie modelových dopravných situácií na dopravnom ihrisku – bicyklovanie, kolobežkovanie. Vychádzky, zvládanie, ovládanie, vykonávanie techniky chôdze – základné techniky chôdze, jazdy správania sa v cestnej premávke. Pohybové hry s dopravnou tematikou. Príprava na dopravnú súťaž.

Máj, Jún:

Jazda zručnosti – vykonávať, ovládať pohybové zručnosti spojené s jazdou na bicykli, kolobežke, správne reagovať na dopravné označenie a sitácie, dodržiavať zvolené pravidlá, spolupracovať, rešpektovať ostatných. Zapojenie sa do súťaže „Na bicykli bezpečne 2020“. Zhodnotenie celého roka.

• Základná škola Ivana Branislava Zocha
    Jilemnického 3, 050 01 Revúca