Čestné vyhlásenie

O medzinárodnom projekte Zelená škola Témy Zelenej školy Zelená škola I.B.Zocha Vyhodnotenie šk.roka 2014/2015 Naše aktivity

Zelená škola

O medzinárodnom projekte Zelená škola

Certifikačný program Zelená škola je súčasťou celosvetového programu Eco-Schools nadácie Foundation for Environmental Education (FEE).

Zelená škola je environmentálny výchovno-vzdelávací program pre materské, základné, stredné i špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe.

Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti. Sme presvedčení, že o problematike životného prostredia nestačí len získavať vedomosti, ale že je zároveň nevyhnutné snažiť sa zmeniť naše konanie. Urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť. Zelená škola podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie.

V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá bola pre školy vypracovaná podľa systémov environmentálneho riadenia. Náplňou programu je splnenie týchto 7 krokov ovzdušie Zelenej školy. Pre podrobné rozpracovanie je potrebné si vybrať minimálne jednu z nasledujúcich tém: voda, odpad, energia, doprava a, zelené obstarávanie, zeleň a ochrana prírody.

• Zostavenie Kolégia Zelenej školy
  • Environmentálny audit školy
  • Akčný plán
  • Monitoring a hodnotenie
  • Environmentálny Školský vzdelávací program
  • Informovanie a zapájanie širšej školskej komunity
  • Eko-kódex školy

Program Zelená škola sa na Slovensku realizuje od roku 2005.

Pomoc na ceste k Zelenej škole

Počas celého certifikačného procesu je škola sprevádzaná, a usmerňovaná regionálnym centrom a konzultantom, ktorý ju zároveň hodnotí. Regionálne centrum pravidelne organizuje vzdelávacie podujatia pre konzultantov a koordinátorov Zelených škôl.

Medzinárodný certifikát a vlajka

Školy, ktorým sa podarí úspešne zrealizovať všetkých sedem krokov, získajú na konci certifikačného obdobia medzinárodný titul - certifikát „Zelená škola“ a vlajku Eco-Schools.

Za čiastočné splnenie podmienok si školy z certifikačnej slávnosti odnesú diplom „Na ceste k Zelenej škole“ a o vlajku Eco-Schools sa môžu uchádzať v nasledujúcich školských rokoch.

Certifikát a alebo diplom sa udeľuje vždy na jeden kalendárny rok, preto je potrebné jeho platnosť na ďalšie obdobie obhájiť.

Na základe medzinárodného štandardu siedmich krokov je certifikát Zelená škola značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu na školách. Vlajka a certifikát symbolizuje to isté na Novom Zélande, v Brazílii, vo Fínsku či u nás na Slovensku.

• Základná škola Ivana Branislava Zocha
    Jilemnického 3, 050 01 Revúca